Wróć na górę

2022-06-20

Leasing – zalety i wady

Wiele słyszy się o tym, że leasing daje więcej możliwości i jest bardziej elastyczny niż kredyt. Nie jest to jednak opcja dla każdego i ma swoje wady. Mimo wszystko, liczba zalet jest ogromna i warto się przekonać, dlaczego zawieranie umowy leasingowej może być korzystne dla przedsiębiorcy.

Niewątpliwą zaletą jest to, że oprócz większej elastyczności niż przy kredycie na samochód, leasing jest również o wiele tańszym rozwiązaniem niż kredyt. Sama procedura zawarcia umowy leasingu także jest szybsza i mniej sformalizowana. Procedury są uproszczone, potrzeba jest  jedynie minimum formalności, a czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu leasingu jest krótki. Można ją otrzymać nawet w dniu złożenia wniosku.

Leasing jest również o wiele tańszym rozwiązaniem niż kredyt. Procedura zawarcia umowy leasingu także jest szybsza i mniej sformalizowana.

Kolejną istotną zaletą jest fakt, że leasingobiorca nie musi wykazywać wysokiej zdolności kredytowej. Brak obciążenia zdolności kredytowej powoduje, że przedsiębiorca, kiedy nastąpi taka potrzeba, będzie mógł sfinansować inne potrzebne mu przedmioty za pomocą kredytu.

Dużym plusem jest także to, że w leasing można wziąć różne przedmioty – zarówno nowe, jak i używane. Jedną z ważniejszych zalet leasingu są również oczywiście korzyści podatkowe, jakie wynikają z zawarcia tego typu umowy.

Do wad z pewnością należy to, iż użytkownik nie jest właścicielem pojazdu – przez cały okres umowy właścicielem pozostaje finansujący. Warto mieć także na uwadze, że okres leasingowania jest stosunkowo długi. Umowa leasingowa jest zawierana na okres nie krótszy niż 2 lata, aby była korzystna dla stron.

Przedsiębiorca musi się niestety liczyć ze zobowiązaniem do wykupu ubezpieczenia komunikacyjnego. Jeśli chodzi o koszty wszelkich serwisów i napraw – odpowiedzialność ich poniesienia również spoczywa na leasingobiorcy.

Poprzedni Post

Najlepsza strona Leasingometr.pl

Następny Post

Leasing operacyjny a leasing finansowy

post-bars