Wróć na górę
Leasing operacyjny a leasing finansowy – czym się różnią te instytucje? Od czego będzie zależeć wybór jednej z nich?
Większość przedsiębiorców decyduje się na zawarcie umowy w leasingu operacyjnym. Najważniejszą różnicą między leasingiem operacyjnym a finansowym jest to, która ze stron ma prawo dokonywać amortyzacji przedmiotu leasingu. W przypadku umowy leasingu operacyjnego, obowiązek amortyzacji dotyczy leasingodawcy. Przy leasingu finansowym, obowiązek ten powstaje po stronie leasingobiorcy.
Warto pamiętać, że taka sama umowa może być leasingiem operacyjnym dla celów podatkowych, a jednocześnie leasingiem finansowym dla celów rachunkowych. Wynika to z decyzji o postanowieniu w umowie, kto dokonuje odpisów amortyzacyjnych.
W jakiej sytuacji warto więc skorzystać z leasingu operacyjnego, a kiedy z finansowego?
Przy formie umowy leasingu operacyjnego nie ma obowiązku opłacania podatku VAT w całości na samym początku umowy. Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć też opłatę wstępną. Ten wybór będzie korzystny, jeśli okres użytkowania przedmiotu ma być stosunkowo krótki, szczególnie dla firm, które chcą sfinansować nowe samochody osobowe.
Z kolei leasing finansowy podatkowo jest traktowany jako dostawa towarów, a nie jak w przypadku operacyjnego – usługa. Z tego względu, objęty jest stawką VAT taką samą jak jego przedmiot. Jeśli więc przedsiębiorca ma zapotrzebowanie na przedmiot objęty stawką podatku niższą niż 23%, powinien wybrać leasing finansowy. Warto także dokonać tego wyboru przy finansowaniu przedmiotów używanych, ponieważ można skorzystać z amortyzacji o podwyższonej stawce.